Chadídža bint Chuwajlid bola a vždy zostane jednou z najvýznamnejších osobností islamskej histórie. Jej životný príbeh je výnimočný – každá etapa jej cesty predstavuje dôkaz nezdolnej ženskej sily, múdrosti a neochvejnej viery. Už pred viac ako 1400 rokmi prelomila spoločenské bariéry a stala sa priekopníčkou, ktorá svojim postavením a skutkami naďalej inšpiruje dievčatá a ženy po celom svete.
Narodila sa do významnej rodiny v Mekke ako dcéra Fatimy bint Zaidah ibn al-Asama a Chuwajlida ibn Asada, významného vodcu kmeňa Kurajšovcov. Chadídža od detstva žila v blahobyte. Výnimočné postavenie dosiahla po smrti svojho otca, potom ako sa ujala rodinného podnikania. V čase, keď ženy mali len zriedka možnosť zastávať takéto vedúce pozície, sa stala mimoriadne úspešnou obchodníčkou. Vďaka svojej výnimočnej schopnosti obchodovať sa o nej hovorilo, že dokáže premeniť prach na zlato.
Pod jej vedením sa rodinný podnik rozrástol a stal sa väčším než všetky ostatné podniky kurajšovských obchodníkov dohromady. Chadídža si získala rešpekt nielen obchodnými úspechmi, ale aj poctivosťou a zmyslom pre spravodlivosť. Bola uznávaná ako vzor sily, nezávislosti a odvahy. Tieto vlastnosti ju priviedli na cestu, ktorá zmenila dejiny.
Chadídža sa vydala trikrát. Jej prvým manželom bol Abú Hala bin Zarára at-Tamímí, s ktorým mala dvoch potomkov – Hala a Hind. Po jeho smrti ovdovela. Neskôr sa vydala za mekánskeho obchodníka Atíqa ibn Abida al-Machzumího, s ktorým mala dcéru Hindu. Ich manželstvo netrvalo dlho a po druhýkrát ovdovela.
Po strate druhého manžela sa naplno venovala obchodu. Jej karavany boli známe po celom Arabskom polostrove. Ako štyridsaťročná zámožná vdova vlastniaca karavány s viac ako tisíc ťavami bola známa ako čestná a schopná žena.
Mohamed pracoval pre Chadídžu ako obchodný zástupca. Získal si jej dôveru a rešpekt, až ho nakoniec Chadídža “požiadala o ruku” – napriek vekovému rozdielu, čo bolo vtedy nezvyčajné. Tento krok podčiarkol jej nezávislosť a silný charakter. Bola o 15 rokov staršia než prorok Mohamed (mier s ním) a ich manželstvo bolo založené na láske a úcte.
V islamskej tradícii je Chadídža známa ako prvá manželka proroka Mohameda. Keď Mohamedovi bolo zvestované Božie posolstvo prostredníctvom anjela Džibríla (Gabriela), Chadídža bola prvou osobou, ktorá mu uverila a bezvýhradne ho podporila. Jej podpora bola kľúčová najmä v začiatkoch šírenia islamu, keď Mohamed čelil prenasledovaniu. Jedným z najťažších období bol trojročný bojkot klanu Hašimovcov, počas ktorého členovia klanu trpeli nedostatkom základných potrieb. Chadídža napriek tomu zostala verná svojmu manželovi a lojálne slúžila svojej komunite.
Chadídža zomrela v roku 619 v období známom ako “Rok smútku.” Do dejín sa zapísala ako Matka veriacich. Pre svoju múdrosť, bezúhonnosť, vodcovské schopnosti a veľkorysosť si vyslúžila tituly “al-Tahira” (cudná) a “Amíra nisa’i Quraysh” (princezná kurajšovských žien). Jej životné dedičstvo zostáva dodnes inšpiráciou.
Súčasť projektu “Differences Taught, Bridges to Build” vďaka @ENAR-u.
Zdroje:
Encyklopédia Britannica: https://www.britannica.com/biography/Khadijah
SULEIMAN, Omar: Khadijah (ra): His First Love, Our First Mother | The Firsts by Yaqeen Institute, dostupné online: https://youtu.be/gRBTQKlfC78
GHADANFAR, Mahmmod Ahmad: Great Women of Islam by Dar-us-Salam Publications, dostupné online: https://www.kalamullah.com/Books/Great%20Women%20of%20Islam.pdf
AL-JIBOURI, Yasin T. Khadijah: Daughter of Khuwaylid, Wife of Prophet Muhammad, dostupné online: https://www.academia.edu/4257983/Khadija_Daughter_of_Khuwaylid