Kvalitné zážitkové vzdelávanie je jedným zo základov vzájomného porozumenia a patrí k prioritám Islamskej nadácie na Slovensku (INS).
V dňoch od 17. augusta do 20. augusta 2020 sa uskutočnil pilotný tréning pre mladých pro-aktívne zmýšľajúcich ľudí, ktorí majú chuť meniť našu spoločnosť k lepšiemu a viesť dialóg naprieč kultúrami ako poslovia porozumenia. 4-dňovej intenzívnej dávky vedomostí a zručností sa zúčastnilo 15 mladých vo veku 13-25 rokov.
Timea Szarková z pozície expertky na konflikty a rozvoj mierových programov priblížila základy mediácie a negociácie, spolu s príkladmi priamo z terénu, jej pôsobením v centrálnej Afrike na mierových vyjednávaniach. Súčasťou tréningu boli aj aktivity zamerané na identitu, predsudky a stereotypy, efektívnu komunikáciu a rozvoj dialógu.
Čerství mieroví ambasádori budú zveľaďovať kvalitu života v susedstvách cez mikro-projekty a sieťovaním cez interaktívnu online mapu, ktorú plánujeme rozšíriť do všetkých regiónov Slovenska. INS každému z nich poskytne všestrannú podporu v realizácii vlastných nápadov.
Na vlastnej koži
“Som ako kvapka na kameni. Kvapká stále na to isté miesto, necháva tam stopu. A aj ja zanechávam stopu v srdciach mnohých ľudí,“ povedala Rigoberta Menchú Tum, guatemalská aktivistka a nositeľka Nobelovej ceny mieru, ktorú získala v roku 1992 a v roku 1996 sa stala veľvyslankyňou dobrej vôle UNESCO. Kvapka rannej rosy bola umiestnená na prihláške, ktorá prešla výberovým konaním a štafetu tohto posolstva sme odovzdali peer-mediátorom s pôsobnosťou v banskobystrickom, bratislavskom, košickom a trenčianskom kraji.
Hate speech a extrémistické prejavy voči minoritám sú čoraz častejšie, čo dokazujú nielen viaceré štúdie, ale aj počet verbálnych útokov, predovšetkým v online priestore, a činov páchaných z nenávisti, ktoré zostávajú v šedej zóne neviditeľnosti, pre strach a obavy z možného útoku.
O ozbrojenom konflikte a násilí, ktorého vyústením bol vojenský konflikt, porozprávali dve hrdinky, hoci každá pochádza z inej geografickej polohy, spájajú ich bolestivé spomienky. Larisa z Grozného priblížila svoj útek s rodinou pred otvorením násilím a o tom ako jej Slovensko poskytlo útočisko. Lejla zo Sarajeva opísala ako si susedia pomáhali aj počas obliehania mesta a aké pocity prežívala v úkryte pred bombardovaním. Autentické príbehy a osobné stretnutia podporili kritické a konštruktívne myslenie účastníkov.
Spoznávaním sa proti dezinformáciám
Dnes dezinformácie čoraz viac podnecujú extrémizmus a radikalizmus, čím sa vytvára živná pôda pre silné sociálne vylúčenie a interpersonálna nedôvera mladých voči susedstvám s cudzincami, muslimami a utečencami. Práve tento fakt bol východiskovým bodom pre tento projekt, navrhnutý vo formáte 3v1, pričom každá časť tvorí samostatný celok. Okrem aktivizácie mládeže sa môžete tešiť na jesennú sériu video-komentárov na tému prienikov a spojítok medzi susedmi alebo osobnú návštevu do kultúrneho centra Córdoba.
Smelo sa nám ozvite, ak máte pocit, že tí vaši susedia vás odsúdili prv ako vás mali príležitosť vôbec spoznať alebo naopak žijete v dobrom susedstve a chcete byť inšpiráciou iným. Obyčajné spojenie „S ako susedia“ možno spoločne pretaviť do reálnej spolupráce, súdržnosti a solidarity, súžitia s akcentom na vzájomný rešpekt.
Dlhoročným heslo Islamskej nadácie na Slovensku je „myslíme globálne, pôsobíme lokálne“, preto nám záleží na komunite v ktorej žijete a bývate. Vďaka týmto aktivitám priblížime pozitívne príklady z radov muslimskej minority, zvýšime povedomie o stereotypoch a predsudkoch, pričom sami pocítite sociálny komfort a zvýšenú mieru akceptácie zo strany majority.
Tréning sa uskutočnil v rámci projektu (Ne)Známi susedia zameraný najmä na prevenciu radikalizácie mladých a znižovanie prejavov extrémizmu v priamej konfrontácií s predsudkami a stereotypmi.
Titulná foto: ISLAMONLINE.sk
Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Islamská nadácia na Slovensku (INS).