Prístup Rakúska k muslimom je síce čoraz horší, no jeho vrcholoví politici pravidelne blahoželajú muslimom k ramadánu. U nás tak nespravil ani jeden.
Skladba I am from Austria patrí medzi neoficiálne národné hymny Rakúska už od jej vzniku v roku 1989. Pochádza z dielne Rainharda Fendricha, ktorý ju naposledy zahral z domu 20. marca 2020 a jednotné číslo „I am from Austria“ v origináli nahradil verziou „We are from Austria“.
V úvode ďakuje lekárom a zdravotným sestrám, pokladníkom či vodičom nákladných vozidiel. Myslí tiež na každého, kto pracuje z domu so svojimi deťmi, ľudí v tirolskej karanténe a oceňuje prístup politikov. Policajti ju hrali cez reproduktory služobných vozidiel v rámci kampane súdržnosti a tým ďakovali obyvateľov Rakúska za to, že zostávajú doma počas obmedzení súvisiacich so socialnymi kontaktmi. Stala sa symbolom spolupatričnosti a solidarity. Rešpekt, dôvera a povzbudenie sa stali dôležitými atribútmi v komunikácii štátnikov s verejnosťou.
Blahopriania politikov
Prinášame vám blahopriania niekoľkých verejných činiteľov Rakúska pri príležitosti začiatku islamského pôstneho mesiaca.
Prezident Rakúskej republiky Alexander Van der Bellen napísal: „K nadchádzajúcemu pôstnemu mesiacu želám všetkým muslimkám a muslimom pokojný ramadán. Nech nám tento mesiac prinesie mier a súdržnosť pre nás všetkých – najmä v týchto náročných časoch.“
Zum beginnenden Fastenmonat wünsche ich allen Musliminnen und Muslimen einen friedvollen #Ramadan. Möge dieser Monat uns allen – gerade in diesen herausfordernden Zeiten – Friede und Zusammenhalt bringen. (vdb)
— A. Van der Bellen (@vanderbellen) April 23, 2020
„Hoci oslavy sa tento rok kvôli korona kríze nemôžu konať tak, ako zvyčajne, i tak želám všetkým muslimom požehnaný ramadán,“ zaželal rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Jeho gesto sa však nevyhlo kritike. Pokým kresťanom a židom v uplynulých mesiacoch k ich sviatkom blahoželal v nemčine, muslimom zaželal požehnaný ramadán po anglicky. To sa viacerých dotklo, nakoľko mali pocit, že kancelár si o nich myslí, že neovládajú nemčinu.
Even if the celebrations cannot take place as usual this year due to the corona crisis, I still wish all muslims a blessed #Ramadan .
— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) April 23, 2020
„Prajem dobrý štart pri príležitosti pôstneho mesiaca ramadán všetkým muslimkám a muslimom.
Mnoho vecí beží v týchto časoch inak ako zvyčajne, vrátane tohtoročného ramadánu,“ napísala ministerka spravodlivosti Alma Zadić. „Nech vám je tento výnimočný čas nápomocný opäť nájsť vnútorný pokoj a načerpať energiu. Ramadan Mubarak!“
https://www.facebook.com/alma.zadic/posts/2497812047149059
Minister pre sociálne záležitosti Rudi Anschober na Titter napísal: „K dnešnému začiatku pôstneho mesiaca prajem všetkým muslimkám a muslimom, aj v týchto náročných časoch, spokojný a pozitívny ramadán. Zostaňte zdraví.“
Zum heutigen Beginn des Fastenmonats wünsche ich allen Musliminnen und Muslimen auch in diesen herausfordernden Zeiten einen friedvollen und positiven #Ramadan. Bleiben Sie gesund.
— Rudi Anschober (@rudi_anschober) April 23, 2020
Líderka Sociálno-demokratickej strany SPÖ Pamela Rendi-Wagner napísla: „K začiatku ramadánu želám všetkým muslimkám a muslimom príjemný pôstny mesiac. Zostaňte zdraví!“
Zum Beginn des Ramadan wünsche ich allen Musliminnen und Muslimen einen friedlichen Fastenmonat. Bleibt gesund! (prw)
— Pamela Rendi-Wagner (@rendiwagner) April 23, 2020
„Želám muslimskej komunite dobrý ramadán, ktorý bude dnes pod vplyvom pandémie korony prebiehať inak, ako zvyčajne. Všetko dobré a zostaňte zdraví,“ zaželal viedenským muslimom starosta mesta Viedeň Michael Ludwig.
Ministerka pre integráciu Susanne Raab popriala „požehnaný ramadán všetkým muslimkám a muslimom, v tomto zaťažkávajúcom období pre nás všetkých. Ďakujem, že ste vydržali tak trpezlivo až doteraz a spoločne znášali opatrenia pre porazenie koronavírusu.“
Ich wünsche allen Musliminnen und Muslimen in dieser für uns alle herausfordernden Zeit einen gesegneten #Ramadan. Danke, dass Sie bisher so geduldig durchgehalten und die Maßnahmen zur Eindämmung des Coronavirus mitgetragen haben!
— Susanne Raab (@susanneraab_at) April 23, 2020
Rakúsky vicekancelár a minister kultúry, občianskych služieb a športu, hovorca Zelených – Die Grünen zasa k pôstnemu mesiacu zaželal „všetkým muslimkám a muslimom inšpiratívny a pokojný ramadán. Práve v týchto náročných časoch by mal priniesť zdravie, šťastie a vnútorný pokoj. Ramadán mubarak!“
Zum beginnenden Fastenmonat wünsche ich allen Musliminnen & Muslimen einen inspirierenden und friedvollen #Ramadan
Gerade in diesen herausfordernden Zeiten soll er Gesundheit, Glück und innere Ruhe bringen. Ramadan Mubarak!— Werner Kogler (@WKogler) April 24, 2020
„Ramadan Mubarak, Ramadan Kareem, Ramazan Serif Mubarek Olsun, Ramazan Bayraminiz Kutlu Olsun,Ramadan Mubarak! 🕌“ Takto autenticky zablahoželala muslimom rakúska politička a členka parlamentu Martha Bissmann a dodala: „Dnes začína pôstny mesiac ramadán pre miliardy muslimiek a muslimov naprieč svetom. Niektoré rakúske političky či politici už zagratulovali muslimom. My zo Sociálneho Rakúska pre budúcnosť – Soziales Österreich der Zukunft (SÖZ) sme to nechceli len tak príliš jednoducho urobiť a naši čelní kadidáti/-ky boli vyzvaní k tomu, aby vám zablahoželali doteraz v neznámych jazykoch. Hakan Gördü gratuluje v bosanskom jazyku, Bartunek v arabčine a ja som mohla vinšovať po turecky.“
https://www.facebook.com/martha.bissmann/videos/251056242607426/
Vyhlásenia političiek a politikov stmeľujú spoločnosť a my optimisticky veríme, že príklady dobrej praxe súžitia zo zahraničia si časom osvoja aj naši verejní predstavitelia.
Nie len politici
V Rakúsku je okrem toho bežné, rôzne organizácie či obchody a banky zverejnia oficiálny dobroprajný status. Učitelia vinšujú a podporujú svojich muslimských študenov a ich rodiny. Hoci všetky mešity a modlitebne v krajine sú už viac ako dva mesiace zatvorené, miestami cítiť sviatočnú atmosféru.
Tento rok ramadán začal 24. apríla a potrvá do 23. alebo 24. mája, keďže islamský kalendár je lunárny a môže mať 29 alebo 30 dní. Tým pádom si muslimky a muslimovia počas svojho života vyskúšajú pôst počas všetkých ročných období. Lunárny kalendár sa oproti bežnému posúva každým rokom v priemere o 10 dní. Pôst končí sviatkom íd al-Fitr.