Dvaja utečenci na Slovensku porozprávali svoj príbeh a hovorili o živote cudzinca u nás.
Slovenská katolícka charita usporiadala v stredu v Dome novinárov v Bratislave podujatie s názvom „Share the Journey – ľudskosť nás spája“.
Program inšpirovaný výzvou pápeža Františka na pomoc utečencom bol zameraný na lepšie oboznámenie verejnosti s osudmi utečencov, ktorí prišli na Slovensko, ale aj s tými, ktorí s nimi u nás pracujú a pomáhajú im.
Na začiatku sa účastníkom prihovorili dvaja utečenci z Iraku a Afganistanu, jeden kresťan a jeden muslim. Hovorili o tom, ako na Slovensko prišli, aké boli ich prvé dojmy a problémy, s ktorými sa ako cudzinci na Slovensku najčastejšie stretávali.
Obaja sa zhodli, že hlavným problémom verejnosti na Slovensku vo vzťahu k cudzincom je vzťah a nevedomosť. Ani jeden sa počas svojho pobytu u nás nevyhol zlým skúsenostiam, nevhodným komentárom a nevrlému prístupu. Avšak pokiaľ mali ľudia možnosť ich aspoň trochu spoznať, ich postoj bol odrazu celkom iný.
Poukazovali tiež na byrokratické komplikácie, ktoré sú s životom cudzinca na Slovensku spojené.
Diskusia s predstaviteľmi náboženstiev a mimovládnych organizácií
Nasledovala diskusia o utečencoch na Slovensku a postoji verejnosti, najmä však veriacich k nim. Zúčastnili sa jej predstaviteľ Rady KBS pre migrantov, utečencov a pútnikov, rímskokatolícky pomocný biskup a generálny vikár Bratislavskej arcidiecézy Mons. Jozef Haľko a predseda Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad S. Hasna.
Pozvanie prijal tiež katolícky farár Výčap-Opatoviec a vedúci predstaviteľ občianskeho združenia Pokoj a dobro pomáhajúceho pri integrácii 149 asýrskych kresťanov na Slovensku, ktorých prijala slovenská vláda na konci roku 2015, Peter Brenkus a predstaviteľka občianskeho združenia Mareena, ktoré vzišlo z iniciatívy Kto pomôže? Michaela Ponudová.
Najzaujímavejšie momenty z diskusie si môžete pozrieť v krátkom zostrihu:
https://www.facebook.com/IslamOnline.sk/videos/vb.211508012628/10155680826327629/
Foto: ISLAMONLINE.sk