„Ak niekto zaútočí na Londýn, zaútočí tiež na mňa, zaútočí na nás všetkých.“
Skupina muslimských žien sa zhromaždila na Westminsterskom moste, aby vyjadrila solidaritu s obeťami nedávneho teroristického útoku. Zhromaždenie usporiadalo hnutie Pochod žien na Londýn.
Účastníčky zhromaždenia podľa portálu The Independent hovorili o „obrovskom návale“ emócií, ktoré cítili stojac na mieste, kde terorista Khalid Masood vrazil autom do davu ľudí na chodníku.
Výsledkom jeho besnenia boli traja mŕtvi chodci a množstvo zranených, z ktorých viacerí sú v kritickom stave. Terorista sa dostal až pred parlament, kde vystúpil a dobodal na smrť jedného z policajtov.
https://twitter.com/womensmarchlon/status/846274059885318144
Modrá na znak nádeje
Pochodu žien Londýnom sa zúčastnili ľudia z najrôznejších sociálnych vrstiev a kultúr. Na znak úcty k obetiam si mnohé z nich zvolili oblečenie modrej farby symbolizujúce nádej. Na päť minút sa držali za ruky, kým Big Ben odbíjal štyri hodiny popoludní.
Lekárka Afriha Khan (40) v rozhovore pre médiá povedala: „Spomienky na udalosti, ktoré sa tu odohrali minulú stredu, sú veľmi silné. Mysleli sme na tých ľudí, ktorí stáli na týchto miestach ako my teraz a skončili pod kolesami auta.“
Na zhromaždenie prišla spolu s ďalšími členkami svojej náboženskej obce, ktoré týmto chceli vyjadriť svoj odpor a rozhorčenie nad nenávistným útokom a spoločne čeliť hrozbám terorizmu.
Photo from yesterday has been picked up by a few news outlets. Very Happy to help spread the positive message . #womensmarchlondon pic.twitter.com/kZjJTqXy8h
— LondonNatural (@LondonNaturalCo) March 27, 2017
„Toto je naše mesto“
Sarah Waseem (52) zo Surrey označila útok za čin v rozpore s islámom: „Ak niekto zaútočí na Londýn, zaútočí tiež na mňa, zaútočí na nás všetkých.“
Účasť toľkých ľudí na demonštrácii má ukázať obyvateľom britského hlavného mesta jednotu v podpore demokracie, uviedla 34-ročná matka dvoch detí zo Surrey, Ayesha Malik. „Ako praktizujúca muslimka sa domnievam, že je veľmi dôležité prejaviť spolupatričnosť s princípmi, ktoré sú pre nás všetkých nanajvýš dôležité, teda s pluralitou názorov, kultúrnou diverzitou a podobne.“
Londýnčanka Mary Bennet zdôvodnila svoju účasť snahou o vykonanie „maličkosti“. Zdravotná pracovníčka na dôchodku vyhlásila: „Dnes som sem prišla, aby som ukázala, že v Londýne môžeme pokojne robiť všetko, čo máme radi, ísť na miesta, ktoré máme radi. Toto je naše mesto. Je to len maličkosť, ale myslím, že život tvoria práve takéto maličkostí.“