Spolucestujúci v lietadle označili troch muslimov za členov Dá’išu. Polícia ich hodinu vypočúvala

0

Dve sestry a brat sa ani len nesprávali nezvyčajne. Letecká spoločnosť nič neľutuje.

Strach z terorizmu a neustále živená a plazivo sa rozširujúca islamofóbia čoraz častejšie negatívne ovplyvňuje životy muslimov v Európe. Kedysi nemysliteľný zásah do osobných práv a slobôd sa zo dňa na deň stáva samozrejmosťou. Nálepkovanie a obviňovanie muslimov začína byť nepríjemnou každodennosťou.

Najnovšou obeťou iracionálneho obvinenia z členstva v teroristickej organizácii Dá’iš sa stali mladí súrodenci z Británie, ktorí sa minulý týždeň rozhodli cestovať do talianskeho mesta Neapol.

„Pasažieri vášho letu tvrdili, že vy traja ste členovia ISIS,“ interpretovala pre stanicu al-Džazíra slová privolaného agenta MI5 mladá farmaceutka Sakina Dharas. Dvaja pasažieri si totiž počas nastupovania všimli, že traja súrodenci sa pozerali do mobilného telefónu, v ktorom bolo napísané: „Chvála Alláhovi.“

„Keď som zbadala, ako tam stojí polícia, nesmierne som sa rozrušila,“ opísala svoj zážitok mladá farmaceutka Sakina Dharas.

Nerobili nič nezvyčajné

„Nemali sme tam nič (v telefónoch). My ani nehovoríme po arabsky, máme indický pôvod,“ dodala. Taktiež uviedla, že ako ona, tak ani jej mladšia sestra Maryam a brat Ali sa ani len nepozerali do svojich telefónov a nerobili nič podozrivé.

Trojica ani len nevie po arabsky (má indický pôvod) a jediné miesto v jej telefóne, kde sú nejaké arabské výrazy, je aplikácia s veršami z Koránu, ktoré si ale vtedy rozhodne nečítala.

„Flying While Muslim“These siblings were marched off a plane under suspicion of terrorism.

Their „crime“? Reading a text message and „Flying While Muslim“.

Posted by Channel 4 News on 24. august 2016

Počas hodinového vypočúvania im podrobne skontrolovali dokumenty, mobilné telefóny a museli odpovedať na mnohé otázky zo súkromného života, vrátane toho, kde bývajú, kde pracujú, čo robia ich rodičia či čo v minulosti publikovali na sociálnych sieťach. Nakoniec im umožnili nastúpiť do lietadla, ktorého let medzitým pozdržali.

„Očakávala som, že potom aspoň pôjdu (agenti a policajti) s nami do lietadla a vysvetlia ostatným cestujúcim, že sme nič neurobili, napríklad slovami: ‚Nebojte sa to bolo nedorozumenie.‘,“ pokračovala Sakina. Čakala však márne. Ospravedlnenie neprišlo a ich dovolenka bola poznačená traumou z letiska.

EasyJet: budeme tak postupovať vždy

„Je absolútne neprijateľné, aby boli mladí britskí muslimovia vystavení takémuto zaobchádzaniu,“ povedala pre al-Džazíru Yasmine Ahmed, riaditeľka britskej ľudskoprávnej organizácie Right Watch UK.

Alibisticky sa k incidentu postavila aj letecká spoločnosť EasyJet. V odpovedi pre al-Džazíru uviedla, že len postupovala podľa bezpečnostných predpisov a po ohlásení podozrenia jedného z cestujúcich požiadala políciu o zásah. Spoločnosť ďalej uviedla, že podobne budú postupovať vždy.

Uvedený incident sa stal v období rastúcej islamofóbie, ktorá sa ako choroba rozširuje naprieč celou Európou. Jej poslednou obeťou sa stali súrodenci z Británie. Napriek negatívne skúsenosti však Sakina nestráca optimizmus: „S tým, aký obraz vytvárajú média a aká je teraz atmosféra si na to postupne zvykáme a nie sme voči tomu takí citliví… Najlepším spôsobom v boji s nevedomosťou je viac vzdelania.“

ZDROJ: Channel 4 News

Share.

IslamOnline.sk informuje o aktuálnom spoločenskom a politickom dianí. Zameriava sa predovšetkým na témy, ktorým nie je v domácom spravodajstve venovaná dostatočná pozornosť, prípadne sú dostupné informácie skresľujúce či jednostranné.

Leave A Reply