Viera nám káže pomáhať. Zhodli sa osobnosti judaizmu, kresťanstva a islámu.
Reprezentanti kresťanských cirkví, judaizmu a islámu si vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave symbolicky pripomenuli augustovú tragédiu, pri ktorej sa v Parndorfe neďaleko slovenských hraníc v dodávke udusilo 71 utečencov.
Podujatie, ktorého sa zúčastnil i predseda Islamskej nadácie na Slovensku (INS), sprevádzalo vystúpenie detského zboru Superar z Rakúska a Slovenska.
Stretnutie otvoril Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku, keďže tá podujatie zahrnula do prebiehajúceho festivalu [fjúžn]. Po ňom zakladateľ Výzvy k ľudskosti Ján Orlovský popísal, ako táto iniciatíva vznikla práve v nadväznosti na tragédiu v Parndorfe. Marek Kapusta predstavil zbor Superar Slovakia a kolega z Rakúska zasa jeho rakúsku časť.
K téme:
- Kresťan, muslim, politológ a religionista diskutovali o kresťanstve a isláme
- Predseda INS na diskusii časopisu .týždeň: Podporujme dialóg
- Týždeň náboženstiev na základnej škole v bratislavskej Dúbravke
- Islamská nadácia vystúpila na pôde Arcibiskupského úradu v Trnave
- Muslim, kazateľ, vikár a teológ diskutovali v Banskej Bystrici o Bohu
Po prvom vystúpení zboru Superar sa účastníkom prihovorila evanjelická farárka Anna Polcková. Na citátoch z Biblie ukázala, že „ten, kto miluje Boha, musí milovať aj svojho brata,“ a že „kto miluje Boha a nenávidí svojho brata, je klamár.“ Láska k blízkemu, ktorej súčasťou je i poskytnutie pomoci, je podľa nej nevyhnutným predpokladom lásky k Bohu.
Rabín Miša Kapustin spomenul, že židia si v tejto dobe pripomínajú vyhnanie Mojžiša a jeho ľudu z Egypta, v čom možno s dnešnými utečencami vidieť nesmiernu paralelu. V príhovore vyjaril prosbu, aby „boli naše oči doširoka roztvorené a videli ľudí, ktorí potrebujú našu podporu.“
Nasledovalo ďalšie kolo piesní detského zboru. Predseda INS Mohamad S. Hasna po ňom v arabčine predniesol koránsky verš, v ktorom stojí: „Nikdy nedosiahnete pravej zbožnosti, pokým nebudete rozdávať z toho, čo milujete – a čokoľvek z vecí rozdáte, Boh o tom dobre vie.“ (Korán, 3:92). Povinnosť pomáhať je podľa Hasnu silne prítomná v isláme, rovnako ako aj v judaizme a kresťanstve.
„Kľúčové postavy všetkých abrahámovských náboženstiev mali niečo spojené s fenoménom utečenectva. Prorok Mojžiš (mier a požehnanie s ním) opustil so svojim ľudom Egypt, kde boli utláčaní,“ povedal.
„Pán Ježiš (mier a požehnanie s ním) so svojou rodinou podľa kresťanskej tradície ušiel pred Herodovým prenasledovaním a rovnako i náš prorok Muhammad (mier a požehnanie s ním) so svojimi vernými emigroval pred nenávisťou z Mekky do Medíny.“
Kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák v závere označil prichádzajúcich utečencov za Božiu skúšku, v ktorej však ľudia na Slovensku zlyhávajú. „Zamykáme dvere a kúpili sme si aj plot, aby sme sa mohli ohradiť,“ povedal.
Foto: ISLAMONLINE.sk
5 komentárov
Ťahajte
Cirkev má toľko majetku,bohatstva,že keby všetko rozdala a žila v pokore a chudobe tak ako to káže (pravda je úplne iná),ukázala by ľudský prístup.
Neuveriteľné pokrytectvo, niekoľko rokov doslova osierame vlastných ľudí, vo vlastnej krajine, doslova z existenčných dôvodov utiekli zo Slovenska, páchajú sociálne samovraždy, nie nie, takto nie, nepočul som niekoľko rokov od týchto ľudí, aby verejne hlasno hovorili o tom, že je treba zastaviť všetky vojny,boje, obchodovanie zo zbraňami, a všetky problémy sa veľmi rýchlo vyriešia.
Klatik, toto si pohnojil, hned odchod z Evanjelickej … A to cela rodina, banda zapredana, ako tam sefujes, ide to dole vodou … Klatik, Klatik … Oponenti mali pravdu, si zapredanec …
Bolo to krásne, som tak trochu sebecky hrdá, že tieto ekumenické, resp. medzináboženské podujatia sa udomácnili práve na pôde nášho kostola, aj keď – rozhodne by som na ne chodila aj inam. Budem parafrázovať pána Hasnu a želám „mier a požehnanie“ so všetkými ľuďmi dobrej vôle.