Päť najčítanejších článkov roka a niekoľko štatistík na záver.
Do zoznamu nie sú započítané dva články, ktoré sa pravidelne objavovali počas pôstneho mesiaca ramadán, 27 jedál pre suhúr, ktoré v mesiaci ramadán prinášajú energiu počas celého dňa a Jak dlouho se budou muslimové ve světě postit?, a to z dvoch dôvodov.
Počas tohto mesiaca bola aktivita na stránke podstatne vyššia, ako v ktoromkoľvek období predtým a potom. Oba články boli zároveň opakovane zobrazované v priebehu mesiaca. Prvý z nich takmer každý deň, čo vyvolalo veľký nepomer v čítanosti.
1. Muslimové světa odsuzují ISIS
Najpopulárnejším článkom v minulom roku bol zoznam muslimských učencov a islamských organizácií z rôznych kútov sveta, ktoré oficiálne odsúdili neľudské vyčíňanie radikálov z hnutia ISIL. Okrem náboženských a politických autorít z muslimského sveta článok popisuje i protestné zhromaždenia muslimov, ktorými vyjadrovali svoj nesúhlas s touto zločineckou organizáciou.
Od svojho publikovania 14. septembra bol text zdieľaný na sociálnych sieťach 327-krát a bol najčítanejším článkom od spustenia portálu ISLAMONLINE.sk.
2. Vyhlásenie k násilnostiam voči kresťanom zo strany tzv. islamského štátu v severnom Iraku
Islamská nadácia na Slovensku vydala v auguste vyhlásenie, v ktorom vyčíňanie ISIL jasne a bezpodmienečne odsúdila. Napriek tomu, že to bol druhý najčítanejší článok v roku 2014 a do dnes zdieľaný bol 120-krát, v novembri – o tri mesiace neskôr – bývalé redaktorské eso denníku SME Karol Sudor prehlásil, že slovenskí muslimovia o „džihádistoch“ z ISIL mlčia.
Islamská nadácia sa voči tomuto tvrdeniu ohradila a označila ho za poškodzovanie jej dobrého mena. Projekt N, portál, ktorý publikoval rozhovor s uvedeným vyjadrením, k nemu doplnil odkaz s oficiálnym stanoviskom nadácie.
3. Útoky na muslimov v Mjanmarsku motivujú rasistické prejavy na Facebooku. Sú podobné tým u nás
Al-Džazíra publikovala v polovici júna reportáž o tom, ako anonymné nenávistné prejavy na Facebooku v Mjanmarsku vedú ku konkrétnym útokom na muslimskú menšinu Rohingja v krajine.
ISLAMONLINE.sk aplikoval prípad Mjanmarska na agresívne internetové komentáre na Slovensku a najmä v Českej republike. Jeho cieľom bolo ukázať, že podobné prejavy nemožno brať na ľahkú váhu, pretože sa môžu veľmi ľahko stať príčinou reálnych útokov. V Českej republike už k niekoľkým incidentom došlo.
4. Bola by premena Hagie Sofie na mešitu oslavou Turecka?
Komentár profesora komparatívneho štúdia civilizácií na Medzinárodnej islamskej univerzite v Malajzii Abdulláha Ahsana má zdanlivo provokatívny názov. Rozoberá v ňom však dôvody, prečo by premena Hagie Sofie, pôvodne kresťanského chrámu a neskôr mešity, späť na mešitu nebola len veľmi nerozumným krokom, ale podľa Ahsana priam rúhaním. Vysvetľuje tiež, prečo svojho času sultán Mehmet rozhodol o premene stavby na mešitu a v čom sa súdobé okolnosti líšia od súčasnosti.
Tretí najčítanejší článok bol zároveň prvým, pokiaľ ide o počet hlasov na Vybrali.sme.sk, slovenskej službe na odporúčanie zaujímavých internetových odkazov.
5. Pravicové zatemnění mysli
Riaditeľ projektu ReligioWest Európskeho univerzitného inštitútu vo Florencii Oliver Roy sa v článku, ktorý publikoval i slávny The New York Times, zamýšľa nad podivuhodným paradoxom pravicových európskych strán.
Tie v snahe zachovať si voličov prijímajú stále viac tém, ktoré sú v rozpore s učením kresťanských cirkví, no pri diskusiách o isláme a integrácii muslimov sa bez váhania odvolávajú na kresťanské hodnoty Európy.
Niekoľko štatistík na záver
Na ISLAMONLINE.sk bolo v minulom roku publikovaných 152 príspevkov. Za sedem mesiacov jeho existencie naň zavítalo 6 709 návštevníkov, ktorí si pozreli spolu 28 233 stránok. S výnimkou ramadánu prišlo najviac čitateľov v decembri, spolu 1 278.
Zo Slovenska prišlo viac návštevníkov, ako z Českej republiky, najviac z Bratislavy a po nej z Prahy. Viac ako tretina všetkých návštev bola z mobilných zariadení.
Titilná foto: INS
Jeden komentár
DEMOGRAFIA – Ako ďalej ?